ABAK Docs

Sitan inventar

Poslednji put izmenjeno: 08.02.2024.

Modul alata i sitnog inventara pruža korisniku evidenciju alata i sitnog inventara, zaduženje i prezaduženje, otpis i popis sitnog inventara i alata.

Proces korišćenja modula alata i sitnog inventara počinje kreiranjem i podešavanjem kartice artikla.

Pored adekvatnih grupa knjiženja koje treba da ima artikal, vrlo važna stvar je da na artiklu bude odabrana kategorija koja je unapred definisana kao kategorija koje će se koristiti u modulu alata i sitnog inventara.

Nabavka alata i sitnog inventara vrši se identično kao i nabavka drugih artikala, preko nabavne porudžbine. Kada se nabavi artikal, stavlja se u upotrebu negativnom korekcijom preko naloga za sitan inventar.

Na pomenutom nalogu za sitan inventar bira se ko će zadužiti artikal (zaposleni, lokacija, dobavljač, kupac) – moguće je samo po jednom kriterijumu zadužiti.

Prezaduženje alata i sitnog inventara radi se preko Stavki sitnog inventara, tako što se obeleži red koji je potrebno promeniti i pokrene se akcija iz zaglavlja za promenu zaduženja, odabere se novi entitet koji duži alat (kao i u slučaju prvobitnog zaduživanja tako i ovde bira se jedan od kriterijuma: zaposleni, lokacija, dobavljač, kupac).

Otpis alata i sitnog inventara moguće je raditi na dva načina, preko već pomenutih stavki sitnog inventara ili preko popisa naloga sitnog inventara. Preko stavki sitnog inventara obeleži se red za otpis i odabere se akcija iz zaglavlja za otpis, a preko naloga popisa sitnog inventara upisuje se popisana količina i knjiži se nalog.

Nalogom popisa sitnog inventara moguće je izvući sve zadužene artikle i koristiti nalog prilikom popisa i knjiženja, ovaj nalog se koristi na isti način kao i uobičajeni nalog popisa zaliha, s tim što on uzima u obzir samo zadužene artikle iz modula alata i sitnog inventara.

Podešavanje modula

Potrebno je postaviti potrebna podešavanja za knjiženje sitnog inventara. U prostoru za pretragu ukucati Opšte podešavanje knjiženja proizvoda. Kada se otvori lista postojećih šifri izabrati opciju Novo iz zaglavlja liste i otvoriti grupu za knjiženje sitnog inventara, primer:

Zatim se pozicionirati na red sa šifrom za sitan inventar i izabrati opciju Podešavanje iz zaglavlja liste.

Nakon odabira opcije Podešavanje iz zaglavlja otvoriće se Opšte podešavanje knjiženja gde je potrebno postaviti konta na kojima će se vršiti knjiženje sitnog inventara, primer:

U primeru sa slike konto 101800 služi za knjiženje obračuna nabavke sitnog inventara.

Potrebno je postaviti podešavanja i u tabeli Podešavanje knjiženja zaliha. Za svaku lokaciju koja će se zaduživati sitnim inventarom postaviti red sa odgovarajućim kontima za knjiženje, primer:

U primeru konto 103001 služi za knjiženje sitnog inventara na zalihi, konto 103100 služi za knjiženje sitnog inventara u upotrebi i konto 103800 služi za knjiženje ispravke sitnog inventara (tako glase i nazivi konta).

Obavezno podesiti i duplo knjiženje kako bi se otpis sitnog inventara ispravno proknjižio u glavnoj knjizi. U prostoru za pretragu ukucati Podešavanja duplog knjiženja. U polju Broj konta upisati konto na grupi 515 na kom se inače vrše knjiženja otpisa ostalih artikala. U polju Broj dodatnog konta i Broj dodatnog protivkonta upisati konta na kojima treba izvršiti knjiženja prilikom otpisa sitnog inventara.

Primer podešavanja:

Potrebno je otvoriti posebnu kategoriju artikla za sitan inventar. U prostoru za pretragu ukucati Kategorije artikala.

Kada se otvori lista šifri kategorija artikala izabrati opciju Novo iz zaglavlja.

Na kartici kategorije artikla popunjavaju se polja: Šifra kategorije, Opis kategorije i čekirati polje sitan inventar.

Korisničko uputstvo

Otvaranje novog artikla

Za otvaranje novog artikla koristi se forma Artikli. U prostoru za pretragu ukucati Artikli i izabrati Artikli – Liste kao na prikazanoj slici.

Izabrati opciju Novo iz zaglavlja liste artikala.

Kada se otvori prazna kartica artikla u delu Artikal popuniti polja:

U delu Troškovi i knjiženje obavezno popuniti polja:

Otvaranje novog artikla

Ukoliko se nabavlja sitan inventar koji u šifarniku ne postoji, potrebno je najpre kreirati karticu artikla.

U pretrazi ukucati Artikli i kliknuti na link:

Na listi artikala kliknuti na Novi

i na ponuđenoj listi obrazaca za kreiranje novog artikla izabrati INVENTAR i kliknuti U redu.

Otvara se obrazac za unos podataka za kreiranje novog artikla. Broj artikla u polju Br. automatski se dodeljuje klikom na bilo koje polje u obrascu. U polje Opis unosi se naziv artikla (sitnog inventara), a u polju Osnovna jedinica mere unosi se jedinica mere. U polju Šifra kategorije artikla iz padajuće liste se bira kategorija artikla (ALATI_SI) i automatski se čekira polje Sitan inventar. Proveriti stavke (Opšta grupa knjiženja proizvoda, grupa knjiženja proizvoda za PDV, grupa knjiženja zaliha)

Nabavka sitnog inventara

Nabavka sitnog inventara evidentira se kroz nabavnu porudžbinu.

U pretrazi ukucajte Nabavne porudžbine ili bilo koji deo reči i kliknite na link:

Pojavljuje se lista otvorenih nabavnih porudžbina. Za kreiranje nove nabavne porudžbine, kliknite na Novi:

Sistem automatski dodeljuje broj nabavne porudžbine u polju „Br." kad kliknete na bilo koje polje u zaglavlju. U polje Br. dobavljača unesite šifru ili naziv dobavljača i u ponuđenoj padajućoj listi izaberite odgovarajućeg. Obavezna polja za unos su datum dokumenta, knjiženja, PDV-a, dospeća, kao i broj fakture dobavljača.

Primer popunjenog zaglavlja nabavne porudžbine je na slici ispod:

U redovima nabavne porudžbine se popunjavaju sledeća polja:

Nakon popunjavanja potrebnih polja, stavove knjiženja proveriti KNJIŽENJE PREGLED PRE KNJIŽENJA

Knjiženjem nabavne porudžbine (Primi i fakturiši), automatski se kreira nabavna faktura, koja se seli u listu proknjiženih nabavnih faktura

Stavljanje sitnog inventara u upotrebu

Sitan inventar se stavlja u upotrebu nalogom za sitan inventar.

U pretrazi ukucajte „Nalog za sitan inventar" i kliknite na link:

U otvorenom Nalogu za sitan inventar popunjavaju se sledeća polja:

Primer popunjenog Naloga za sitan inventar:

Nakon knjiženja naloga za sitan inventar, klikom na „Proknjiži/Odštampaj", a onda „Proknjiži", sitan inventar se stavlja u upotrebu.

Knjiženjem naloga za sitan inventar, formiraju se stavke sitnog inventara. Za pregled stavki, u pretrazi ukucajte „Stavke sitnog inventara" i kliknite na link.

Prezaduženje sitnog inventara

Prezaduženje sitnog inventara (promena vrste zaduženja ili broja zaduženja) vrši se u Stavkama sitnog inventara.

Obeležite red u kome se nalazi stavka koju je potrebno promeniti, odnosno sitan inventar koji treba prezadužiti i kliknite na „Proces" -> „Promeni zaduženje SI":

Otvara se prozor „Prenos sitnog inventara" u kome su u sivim poljima navedene izvorne stavke (Br. artikla, Opis, Broj zaposlenog, Datum knjiženja, Količina). Ispod su polja koja se popunjavaju kako bi se izvršilo prezaduženje određenog artikla-sitnog inventara:

Kliknite „U redu".

U stavkama sitnog inventara pojavljuje se novi red, u kome je navedena količina sitnog inventara koju smo prezadužili i nova lokacija/zaposleni, dok se na originalnoj stavci zaduženja menja polje „Preostala količina".

Otpis sitnog inventara

Sitan inventar se otpisuje iz stavki sitnog inventara.

Otvorite listu „Stavke sitnog inventara" i obeležite red sitnog inventara koji želite da otpišete. Kliknite na „Proces", a zatim „Otpis sitnog inventara":

Otvara se prozor u kome su, u gornjem delu prozora, u sivim poljima, navedene izvorne stavke sitnog inventara. U donjem delu prozora su polja koja se popunjavaju. U polju Br. dokumenta dodajete nešto kako bi se razlikovalo od dokumenta zaduženja (npr -2 ili otpis ) u polju Datum knjiženja unosi se datum otpisa sitnog inventara, u polju Količina broj jedinica sitnog inventara koji se otpisuju. U polju Vrsta stavke je automatski popunjeno Otpis.

Kliknite U redu.

Knjiženjem otpisa nastaju sledeći stavovi knjiženja

Popis sitnog inventara

U pretrazi ukucajte Nalog popisa sitnog inventara.

U otvorenom nalogu kliknite na Pripremi, a zatim Izračunaj zalihe:

Unesite u prozoru koji će se otvoriti broj dokumenta popisa i, ukoliko je potrebno, neki od filtera, i kliknite U redu:

U redovima se pojavljuju sva otvorena zaduženja sitnog inventara:

U koloni „Kol. (fizičke zalihe)" unosi se broj jedinica sitnog inventara sa popisa.

Kada se unese broj jedinica fizičkih zaliha, u koloni „Količina" će se automatski popuniti iznos koji predstavlja razlika između „Kol. (izračunata)" (količina sitnog inventara u knjigama) i „Kol. (fizičke zalihe)" (količina sitnog inventara sa popisa):

A u koloni „Iznos" automatski će se popuniti vrednost alata i sitnog inventara

Proknjižite nalog klikom na Knjiži/Štampaj i Knjiži:

Pregled stavki sitnog inventara

U pretrazi ukucai Stavke sitnog inventara

Zatim u zaglavlju IZVEŠTAJ Pregled stavki sitnog inventara

Otvoriće se polje

Štikliranjem sledećih polja:

Prikaži sume- videće se iznosi u izveštaju

Prikaži popisne komisije- u izveštaju će biti mesto za upisivanje popisne komisije

Sakrij količine- u izveštaju se neće videti količine

Primer izveštaja:

Otpis sitnog inventara

U pretrazi ukucati Stavke sitnog inventara. Zatim u zaglavlju IZVEŠTAJ Otpis sitnog inventara

Otvoriće se polje

Otići na Pregledaj i Zatvori. Otvara se izveštaj koji nam prikazuje sve otpisane stavke sitnog inventara